05 грудня 2023
Київський університет імені Бориса Грінченка
Сучасне навчання та викладання передбачає застосування інтерактивних методів, які мають формувати у здобувачів навички професійної діяльності. Одним з таких методів є метод case-study, який виник ще на початку ХХ ст., набув свого поширення при викладанні правових та економічних дисциплін, а останнім часом часто застосовується і при підготовці фахівців-міжнародників. Наприкінці першого семестру 2023-2024 навчального року в рамках освітніх програм «Суспільні комунікації» та «Регіональні студії» першого (бакалаврського) рівня цей метод був використаний для закріплення навичок застосування отриманих знань у практичних ситуаціях, а також задля практики абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
У рамках дисципліни «Теорія міжнародних відносин» здобувачі аналізували конкретну ситуацію, що має місце у сучасних міжнародних відносинах. Цього року в рамках case-study розглядали російсько-українську війну: здобувачі поділилися на 5 груп, які аналізували причини, хід та можливе завершення війни з позицій різних теоретичних концепцій, з якими ознайомилися на попередніх заняттях. У змішаному форматі (очно в аудиторіях та із залученням здобувачів, які працювали та доєдналися дистанційно) російсько-українська війна була проаналізована з позицій представників політичного реалізму, політичного лібералізму, марксизму, ціивлізаційного та геополітичного підходів. У форматі дискусії були обговорені слабкі та сильні сторони кожної із концепцій, яка застосовувалася для розгляду російсько-української війни. В обох групах учасники case-study дійшли висновку що найкращий аналіз цього міжнародного конфлікту можна здійснити з позицій політичного реалізму та з використанням геополітичного підходу.
Можливість організувати плідну дискусію з використанням технологій дистанційного навчання (робота із використанням ресурсів системи електронного навчання Moodle, інструментів корпоративних акаунтів в Google, проведення заняття на платформі Google Meet) забезпечена якісним освітнім середовищем та матеріально-технічною базою Київського університету імені Бориса Грінченка. Заняття у такому форматі ініціювала та провела доцент кафедри міжнародних відносин Бессонова Марина Миколаївна, що відбулося на базі Інформаційно-аналітичного центру компетентностей, який функціонує на базі Факультету права та міжнародних відносин.