16 вересня 2023 року
місто Київ, вул. Левка Лукʼяненка, 13б
16 вересня 2023 року відбулася зустріч майбутніх юркліністів з магістрами Факультету права та міжнародних відносин та роботодавцями. Організаторами заходу виступили ЮК «Астрея» та Рада випускників Факультету права та міжнародних відносин Університету Грінченка. На зустріч завітали студенти ІІ курсу, здобувачі освітньо-професійної програми 081.00.01 «Право» другого (магістерського) рівня вищої освіти – 2022/23 року навчання Ангеліна Івашкевич – помічник депутата Київської міської ради та голова Ради випускників ФПМВ (випускниця бакалаврської програми «Право» нашого Університету), Денис Метелиця – юрист будівельної компанії ТОВ «ГРІН ТРЕЙДІНГ» (випускник бакалаврської програми «Право» нашого Університету), Каріна Тимошевська – юрист Юридичної компанії «Solver» (випускниця бакалаврської програми «Право» нашого Університету), Андрій Жданов – помічник нотаріуса (випускник бакалаврської програми «Право» нашого Університету) та Вадим Климюк – юрист громадської організації «Блакитний птах».
Андрій Петрович – звертаючись до учасників заходу, розповів про організацію та діяльність ЮК «Астрея», особливості її створення та напрями роботи. Не кожен знає, що юридична клініка з’явилася в Університеті на два роки раніше ніж був створений Факультет права, у літку 2014 року на кафедрі правознавства яка входила в склад Інституту суспільства Університету. За майже 10 річну діяльність клініка виховала десятки студентів, провела сотні заходів, 6 Шкіл права і навіть має свій збірник праць за матеріалами круглих столів до Тижня права і дня Загальної декларації прав людини «Права людини в сучасних умовах розбудови громадянського суспільства в Україні». Партнерами і одночасно базами практик і роботодавцями ЮК «Астрея» є Міністерство юстиції України, Київська міська рада, Центр надання адміністративних послуг Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Регіональний центр (місцевий центр) з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві, провідні юридичні компанії, адвокатські бюро та об’єднання: «АРТІЛЬ АДВОКАТІВ», «АРЦЕО», «ПЛАТФОРМА ЮРИДИЧНОЇ ОСВІТИ», «SOFIYA», «SENSUM», «KOSOVAN LEGAL GROUPE», «PROFECTO», «ВАСИЛИКА В.В.», «ХАТНЮК і ПАРТНЕРИ».
Наталія Сергієнко – доктор юридичних наук, професор кафедри публічного права Факультету права та міжнародних відносин Університету Грінченка та куратор ЮК «Астрея» підкреслила практичну складову юрклінічної освіти в освітньому процесі при підготовці правників. Зустрічі з реальними клієнтами, аналіз та вивчення юридичних документів, формування кейсів та їх вирішення, складання процесуальних документів – все це є невід’ємною складовою висококваліфікованого юриста, затребуваного ринком праці.
Ангеліна Івашкевич – наголосила на важливості здобутого досвіду в ЮК «Астрея» протягом 2019-2023 рр., який дав їй можливість реалізувати себе в сфері юриспруденції. Професійні, організаційні та комунікативні навички, здобуті під час роботи в юридичній клініці дали їй можливість працювати на різних посадах в тому числі – помічником депутата Київської міської ради (КМР). Проінформувала учасників заходу про те, що наразі, в КМР запроваджений проект, в рамках якого здійснюється набір до Молодіжної ради при міській раді. Метою проекту є розширення можливостей молоді, залучення їх до соціального, культурного та економічного розвитку Києва. Спільного створення безпечного середовища, в якому молоді люди отримають можливість повною мірою розвивати свої навики та реалізовувати перспективні проекти розвитку міста та громади. Київська міська молодіжна рада має об’єднати учнів, студентів, представників дитячих та молодіжних організацій, громадських об’єднань учасників бойових дій.
Вадим Климюк – розповів про багаторічну і плідну співпрацю з ЮК «Астрея», реалізацію спільних проектів протягом 2018-2022 рр. в рамках проектів благодійних організацій та громадських організацій працівники юридичної клініки були залучені до надання безоплатної правової допомоги учасникам бойових дій та членам їхніх родин, внутрішньо переміщеним особам, та особам які були у полоні. Співпраця з юридичною клінікою виявилася надзвичайно корисною і цікавою, оскільки неодноразово були проведені спільні майстер-класи щодо можливості отримання житла та земельних ділянок учасниками бойових дій, правового статусу внутрішньо переміщених осіб, реалізації та захисті прав полонених та осіб незаконно позбавлених волі.
Каріна Тимошевська, Денис Метелиця та Андрій Жданов – звертаючись до майбутніх юркліністів звернули їхню увагу на відповідальності, наполегливості і цілеспрямованості. Оскільки це ті якості, які надали їм можливість реалізувати свої потенціали в юридичній клініці. Окрім навчання, громадського навантаження, вони були залучені до організації і проведення Шкіл права, круглих столів, конференцій, а також безпосередньої участі в них. Досвід і навики роботи, здобуті в клініці надали їм можливість повною мірою реалізувати свої професійні потенціали на теперішніх місцях роботи.
В ході зустрічі присутні окремо звернули увагу на потребі якісної підготовки майбутніх юристів. Так, випускники були одноголосні в думці, що навчання майбутнього юриста має передбачати значну питому вагу практико-орієнтованого підходу для навчання – це має виявлятись в достатній кількості практичних занять та практики у студентів, можливості відточити свої знання при вирішенні реальних кейсів – в цьому дуже доречно займатись в юридичній клініці. Випускники зауважили, що наведене було враховано при їх навчанні на бакалавраті, тож нині це їм в нагоді на роботі. Також випускниками було відмічено, що варто було б посилювати роль процесуальних дисциплін при навчанні юриста, адже знання стосовно різних юридичних процедур дуже цінуються в юриспруденції. Вадим Климюк як представник роботодавців підтвердив тезу, що практика – важлива складова підготовки юриста, тож її має бут достатньо як при підготовці бакалаврів права, так і магістрів права, а можливість вдосконалити практичні вміння студентами шляхом занять в юридичній клініці – це не тільки різноманіття в формуванні практичної підготовки студента, а й шлях прищеплення студентам відповідальності за свої рішення, адже в юридичній клініці студенти долучені до вирішення реальних справ громадян.