1 листопада 2023 року студенти 2-го курсу освітньої програми «Міжнародне право» долучилися до прес-конференції на тему “Дезінформація та геноцидна риторика: як Росія воює з українцями у медіапросторі?”, організованої Коаліцією “Україна. П’ята ранку” у партнерстві із Міністерством закордонних справ Нідерландів. Студенти відвідали захід в межах реалізації концепції практикоорієнтованого навчання, як практичне заняття із дисципліни «Конфліктологія» (викладач – доцент кафедри міжнародних відносин, кандидат історичних наук Тетяна Василівна Ілюк) в рамках діяльності Інформаційно-аналітичного центру компетентностей Факультету права та міжнародних відносин.
Під час прес-конференції директорка Інституту масової інформації О. Романюк, юристи ІМІ В. Зеленчук та Платформи прав людини О. Вдовенко, соціальна психологиня Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, членкиня Національної психологічної асоціації Л. Чорна поділилися дослідженнями медіапростору і тим, які тенденції щодо інтенсивності і тематики токсичних повідомлень вони фіксують, розкрили методи і практику збору доказів для Міжнародного суду ООН. Розповіли про те, як в Україні збирають дані у медіапросторі та які російські наративи мають шанс стати доказовою базою для Гааги? Які ключові повідомлення просуває Росія? У які суспільні розломи цілиться ворог, чи йому це вдається? Як можна розвивати стійкість та що кожен з нас може для цього зробити?
З величезним інтересом студенти дізналися про важливість термінологічної коректності, – не пропаганда, а «агресивна пропаганда» та «геноцидна риторика», – що дає можливість оцінювати їх дії з точки зору кримінальної відповідальності. Про сучасні тренди висвітлення війни російськими медіа: про сакралізацію війни, про порушення журналістських стандартів та пропаганду війни, про домінування тематики України в російському медіапросторі, коли Україні присвячено понад 40% усього національного медіапростору рф. Про наративи, які сьогодні домінують у медіапросторі.
Майбутнім юристам-міжнародникам було корисно почути від професіоналів-практиків методологію збору бази даних на основі аналізу медіапростору і механізми співпраці з правоохоронними органами в частині притягнення до відповідальності. Спікери відзначили системність цілеспрямованої інформаційної кампанії кремля та заклики до росіян через медіа до війни проти України.
Міжнародні юристи розповіли, як відбувається збір даних для Гааги – як на національному, так і на міжнародному рівнях. Про наявні вже прецеденти і перспективи подальшої такої роботи. Про моніторинг медіа задля виявлення ознак спонукальності та розповсюдження геноцидної риторики, і можливість використання цих даних задля відкриття кримінальних проваджень. Пояснили, чому небагато вироків на національному рівні і роз’яснили стратегію українських правоохоронних органів переносу таких проваджень на міжнародний рівень задля забезпечення екстрадиції, реальних покарань та притягнення до відповідальності винних. Розказали про відповідальність відповідно до чинної редакції Римського статуту, що передбачає лише індивідуальних механізм та забезпечення принципу «ne bis in idem». А також наголосили на необхідності фіксації медіариторики задля доведення наявності спеціального умислу.
Для кращого засвоєння загальних компетентностей дисципліни, студентам було корисно ознайомитися із психологічними аспектами впливу, етапами впровадження у суспільну свідомість цієї агресивної пропаганди та про війну, як крайній тип соціальної взаємодії. Соціальна психолог фахово розповіла про психологічні «розломи» в українському суспільстві, ризики і загрози їх використання росією. Спікери наголосили на необхідності розвитку критичного мислення, медіаграмотності, політичного лідерства – як методів протидії суспільному роз’єднанню. А також цікаво висвітлили настрої російського суспільства щодо українців, наявні внутрішні «розломи» та можливі наслідки конструкту злоякісної пропаганди росії на її власне населення.
Дякуємо Коаліції “Україна. П’ята ранку” за цікавий та корисний захід і можливість долучити до нього наших студентів!